Държавата е платила 57 млн. лв. комисиона на двете фирми, които

...
Държавата е платила 57 млн. лв. комисиона на двете фирми, които
Коментари Харесай

Две фирми са взели 57 млн. лв. комисиона от събиране на пътни такси

Държавата е платила 57 млн. лева комисиона на двете фирми, които събират тол таксите и парите от електронните винетки от името на Агенция „ Пътна инфраструктура “ (АПИ). В същото време въвеждането на тол системата през 2020 година, при която тежкотоварните коли към този момент се таксуват за изминат километър, не е довело до повече доходи, както се очакваше.  

Това заяви пред тв 7/8 заместник-министърът на районното развиване Захари Христов.

АПИ е сключила контракти с пет фирми-партньори в тол системата, т.нар. национални снабдители на услуги за електронно събиране на пътни такси. Само две от тях обаче работят действително - „ Интелигентни Трафик Системи “ и „ Конкорд Смарт Инфраструктура “. За останалите се твърди, че към момента не са постигнали оперативна съгласуемост със системата на АПИ и не получават нужното позволение за работа.

За услугата да събират пътни такси националните снабдители вземат по 7% от цената на всяка винетка и тол такса.

Според заместник-министър Захари Христов това е притеснително. Той уточни, че новото управление на Министерство на регионалното развитие не е получило от Националното тол ръководство отговор на въпроса за какво тъкмо тези две компании са определени. " Преди 2019 година, когато винетките бяха хартиени, отделът, който се е занимавал със събираемостта в АПИ, е бил от 12 души, и тогава са получавали комисиона единствено от 1,5% ", уточни Христов.

За построяването и ръководството на тол системата у нас са подписани 28 контракта. Основният е с „ Капш Трафик сълюшън “ на стойност 180 млн.лв. Останалите 27 контракта са за спомагателни действия за 46 млн. лева

„ Седем месеца след подписване на главния контракт е подписано съглашение с промени на съществени детайли по главния контракт, само че се резервират финансовите параметри, като става дума за спомагателни възлагания на действия “, уточни Христов. " В същото време в тол ръководството няма звено, което да следи осъществяването на тези контракти, както и няма одобрен вътрешен устав за активността на службата ", сподели още Христов. 

Както към този момент стана известно от 295 построени инсталирани камери, така наречен контролни точки на тол системата, действат единствено 30. " Това поражда въпроса за какво е платено да се изградят 295 точки. Кой носи отговорност за парите, дадени за камери, които не работят? Освен това от 295  контролни точки - 195 са остарели преброителни пунктове на АПИ, на които са поставени единствено камери. Т.е. “Капш “ са построили единствено 100 контролни точки. В същото време точките и центровете за данни към тях - за над 100 млн.лв., не са застраховани “, разяснява зам.-министърът на районното развиване.

Той уточни, че връзката с „ Капш “ е затруднена. Оттам да вземем за пример не давали информация с какъв брой души екип поддържат софтуера на системата, макар че за това те получават по 2 млн. лева всеки месец по силата на петгодишен контракт. Този спомагателен контракт на стойност 140 млн. лева, които страната ще заплати на " Капш "  да поддържа тол системата провокира мощно неодобрение, тъй като при построяването й предходното управление на Министерство на регионалното развитие обясняваше, че страната ще я ръководи. Стигна се до там, че министър Петя Аврамова да изяснява как държавата се е принудила да даде ръководството на тол системата на частната компания, която я построила, тъй като системата се оказала доста комплицирана.

С " Капш " има и 4 съглашения, които са конфиденциални, уточни зам.-министър Христов. Едно от тях гласи, че компанията, която ще осигурява поддръжка, няма ангажимент да доставя резервни елементи за тол системата, а това остава ангажимент на АПИ. „ Сега в случай че един ТИР бутне рамка, никой не знае какво ще се прави “, посочи Христов.

СЪБИРАЕМОСТ

През 2019 година, когато към момента не бе въведено таксуването на изминат километър за тежкотоварните транспортни средства и рейсовете, от винетки са събрани 392 млн. лева През 2020 година, когато от началото на март към този момент се заплащат и тол такси, са събрани с 592 хиляди лева по-малко, освен това над 80% от постъпленията се падат на винетките. " Българският поданик продължава да устоя цялата система с таксите от винетки “, разяснява Христов.

„ Твърденията, че спадът на приходите се дължи на ковид и намалелия трафик са погрешни ", счита Христов.  Според него някогашният началник на Тол ръководството Олег Асенов е бил в спор на ползи - той е бил външен съветник при построяването на тол системата, а след построяването й я оглавява. " Защо Олег Асенов е изключил 200 км оптична мрежа, заложена в плана за свързване на граничните пунктове и оставя връзката да е през мобилни оператори? Той не отговори също за какво е определен най-скъпият вид на тол системата. В същото време при най-скъпата електронна система има необработени 200 000 нарушавания за 70 млн. лева, тъй като се вкарват ръчно. Това е абсурд, откъдето и да погледнеш “, сподели Христов.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР